Warning: Undefined array key "src" in /home/u135054751/domains/newscharotar.com/public_html/wp-content/plugins/featured-image-from-url/includes/thumbnail.php on line 124
Namiesto oceánskych kúpeľov basa. Príbeh vrtov v Bardoňove má zlý koniec


Warning: Undefined array key "src" in /home/u135054751/domains/newscharotar.com/public_html/wp-content/plugins/featured-image-from-url/includes/thumbnail.php on line 124
Namiesto oceánskych kúpeľov basa. Príbeh vrtov v Bardoňove má zlý koniec thumbnail

25. feb 2023 o 20:00  I Platený obsahRozsudok vyvoláva pochybnosti.

Na týchto pozemkoch v Bardoňove mal stáť vodný areál.Na týchto pozemkoch v Bardoňove mal stáť vodný areál. (Zdroj: Marko Erd)Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamouBRATISLAVA. Už sú to dve desaťročia, odkedy sa konatelia spoločnosti Magma Zafír Viera Nováčková a Miroslav Žitňanský pustli do realizácie ambiciózneho plánu. V obci Bardoňovo pri Nových Zámkoch, ktorá nemá ani 700 obyvateľov, chceli vybudovať obrovský areál s jazerom so slanou termálnou vodou z pravekého oceánu Tethys.

Súčasťou areálu mal byť aj aquapark, oceanárium s pravými morskými živočíchmi, botanická záhrada s exotickou flórou či hotely.

Slanú termálnu vodu plánovali priviesť na povrch z 2000-metrovej hĺbky. V takej hĺbke sa totiž nachádzajú zvyšky oceánu Tethys, ktorý pred 300 miliónmi rokov pokrýval väčšinu planéty a jeho zvyškami sú napríklad dnešné Stredozemné, Čierne a Kaspické more.

V roku 2004 sa firma Magma Zafír uchádzala o niekoľkomiliónovú dotáciu z eurofondov na tri geotermálne vrty. Jednou z podmienok žiadosti však bolo predložiť stavebné povolenie, ktoré v čase vyhlásenia výzvy ešte Nováčková a Žitňanský nemali.

Do termínu podania žiadosti sa im ho síce podarilo získať, no spôsob, akým to dosiahli, považuje Krajský súd v Nitre za subvenčný podvod.

Obom konateľom firmy vymeral nepodmienečný trest 5 rokov odňatia slobody a povinnosť vrátiť dotáciu vo výške 3,35 milióna eur.

Na šesť rokov poslal do väzenia aj vtedajšieho starostu Bardoňova Jána Markoviča. Štvrtý obžalovaný Pavol Tóth, ktorý pracoval na stavebnom úrade v Šuranoch, dostal jednoročný podmienečný trest.

Aj keď krajský súd znížil Nováčkovej a Žitňanskému trest z pôvodných ôsmich rokov, ktoré im dal Okresný súd, verzia, ktorej súd uveril, stále vyvoláva niekoľko pochybností.

Ktorá žiadosť je správna?

Read MoreWe will be happy to hear your thoughts

   Leave a reply

   News Charotar Daily | Online Khabar | Online News | Daily News | Online News Magazine
   Logo
   %d bloggers like this: